Duroc

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,98%0,30 SEK31,001 248 821

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Duroc förvaltar och utvecklar industri- och handelsföretag. Företaget har två affärsområden - Industrihandel och Teknik/produktion. Industrihandel bedriver handel med verktygsmaskiner som automationslösningar, verktyg, service, support och finansiering till verkstadsindustrin. Affärsområde Teknik/produktion bedriver produktion av kundanpassade nischprodukter, konstruktionslösningar, specialbearbetning samt underhåll av komponenter till verkstads-, kraft-, process-, träförädlings- och transportindustrin.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Carl Östring2017-04-21-50000
Carl Östring2017-04-21-10000
Carl Östring2017-04-21+10000
Peter Gyllenhammar AB2017-02-23-19750000
Peter Gyllenhammar AB2017-02-23+31671100
Peter Gyllenhammar AB2017-02-23+19750000
Peter Gyllenhammar AB2017-02-23-1825000
Peter Gyllenhammar AB2017-02-23-162883
Gyllenhammar, Peter2016-03-24+194959
Gyllenhammar, Peter2016-03-03+21824
Gyllenhammar, Peter2015-11-26+29890
Gyllenhammar, Peter2015-11-17+70110
Gyllenhammar, Peter2015-11-16+260193
Gyllenhammar, Peter2015-09-18+649807
Gyllenhammar, Peter2015-09-18+90000
Tånnander, Christer2015-03-05+10000
Håkansson, Thomas2015-02-26+750
Östring, Carl2014-12-19+60000
Östring, Carl2014-10-27+5900

Pressreleaser

Kort om bolaget

TickerDURC B
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDJohn Häger
OrdförandeSture Wikman
Noteringsdatum1999-07-02
Hemsidahttp://www.duroc.se/

Kalender & rapporter

2017-07-14Delårsrapport 2017-Q2
2017-10-20Delårsrapport 2017-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Peter Gyllenhammar AB79,50%79,50%
AB Traction9,80%9,80%
Niveau Holding2,50%2,50%
Naeco AB1,60%1,60%
Avanza Pension1,60%1,60%

Om aktien

Börsvärde MSEK901
Antal aktier TSEK39 000
30 dagar antal i snitt40 438
30 dagar omsatt i snitt TSEK1 249
Högsta 12 mån35,00
Lägsta 12 mån11,10
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2015-04-28

Nyckeltal

P/E-16,46
P/S0,55
P/B (kurs/eget kapital)1,64
Omsättning per aktie SEK14,09
EPS (vinst per aktie) SEK-1,88
Eget kapital/aktie SEK4,76
ROE %0,00
Soliditet %0,87
Rörelsemarginal %0,04

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK409 600
Rörelseresultat TSEK15 400
Resultat efter finansnetto TSEK14 900
Årets resultat TSEK-13 800
Eget kapital138 500
Anläggningstillgångar TSEK45 200
Kassa och bank TSEK42 200
Omsättningstillgångar TSEK158 300
Långfristiga skulder TSEK37 000
Kortfristiga skulder TSEK89 100

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-7,19%12,32%19,23%98,72%100,00%121,43%169,57%60,62%
33,4027,6026,0015,6015,5014,0011,5019,30