Lundin Gold

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
1,79%0,60 SEK34,102 605 139

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Lundin Gold är ett kanadensiskt gruvbolag som äger och driver gruvprospektering i sydöstra Ecuador. Bolaget ingår under den väletablerade Lundin Koncernen och är idag börsnoterade både på Torontobörsen samt Nasdaq Stockholm. Huvudkontoret är beläget i Vancouver.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
CAREY TRUSTEES Limited as Trustee for The Alumbrera Trust2017-08-01+21957
CAREY TRUSTEES Limited as Trustee for The Alumbrera Trust2017-07-04+48620
Ronald Hochstein2017-06-19+2950
Ronald Hochstein2017-06-19+4300
Ronald Hochstein2017-06-19+100
Ronald Hochstein2017-06-19+5400
Ronald Hochstein2017-06-19+500
ALESSANDRO BITELLI2017-06-15+10000
chantal gosselin2017-06-06+3000
CAREY TRUSTEES Limited as Trustee for The Alumbrera Trust2017-06-01+47293
CAREY TRUSTEES Limited as Trustee for The Alumbrera Trust2017-05-01+34708
CAREY TRUSTEES Limited as Trustees for The Alumbrera Trust2017-04-03+23471
chantal gosselin2017-03-17+37000
CAREY TRUSTEES Limited as Trustees for The Alumbrera Trust2017-03-02+905
CAREY TRUSTEES Limited as Trustees for The Alumbrera Trust2017-03-02+8845
CAREY TRUSTEES Limited as Trustees for The Alumbrera Trust2017-03-02+905
CAREY TRUSTEES Limited as Trustees for The Alumbrera Trust2017-03-02+8445
Pablo Mir2017-02-28+37000
David Dicaire2017-02-28+81000
James Cambon2017-02-28+37000

Kort om bolaget

TickerLUG
ListaMid Cap Stockholm
SektorerBasic Materials / Basic Resources
VDRon F. Hochstein
OrdförandeLukas H. Lundin
Noteringsdatum2014-12-22
Hemsidahttp://www.lundingold.com/

Kalender & rapporter

2017-11-07Delårsrapport 2017-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster

Om aktien

Börsvärde MSEK305
Antal aktier TSEK118 902
30 dagar antal i snitt76 314
30 dagar omsatt i snitt TSEK2 605
Högsta 12 mån44,70
Lägsta 12 mån29,50
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2017-06-02

Nyckeltal

P/E-6,50
P/S0,00
P/B (kurs/eget kapital)1,51
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK-5,25
Eget kapital/aktie SEK273,66
ROE %0,00
Soliditet %29,29
Rörelsemarginal %-515 824 581,60

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK0
Rörelseresultat TSEK-515 825
Resultat efter finansnetto TSEK-570 361
Årets resultat TSEK-570 361
Eget kapital2 449 347
Anläggningstillgångar TSEK2 221 895
Kassa och bank TSEK77 210
Omsättningstillgångar TSEK83 630
Långfristiga skulder TSEK8 835
Kortfristiga skulder TSEK74 349

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
5,90%5,57%-16,22%-12,34%-4,75%-15,38%0,00%0,00%
32,2032,3040,7038,9035,8040,300,000,00