Mertiva

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
0,00%0,00 SEK33,10185 446

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Mertiva är ett svenskt investmentbolag. Bolaget kom till vid en avknoppning inom Diamyd Medical där bolaget delades i två delar under 2013. För närvarande investerar Mertiva i onoterade bolag, med avsikt att vara en långsiktig och aktiv ägare, för att slutligen frambringa ökat aktieägarvärde åt bolagets ägare. Huvudkontoret ligger i Danderyd.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Triega AB2017-07-28+67350
Triega AB2017-07-27+47300
Triega AB2017-07-26+23066
Triega AB2017-07-25+31211
Triega AB2017-07-24+20000
Triega AB2017-07-21+9750
Triega AB2017-07-20+2239
Triega AB2017-07-17+41517
Triega AB2017-07-14+49953
Triega AB2017-07-13+183899
Erik Andreas Bergsten2017-07-12+5000
Triega AB2017-07-12+301176
Erik Andreas Bergsten2017-07-12+5000
Erik Andreas Bergsten2017-07-11+6000
Erik Andreas Bergsten2017-07-11+6000

Pressreleaser

Kort om bolaget

TickerMERT MTF A
ListaN/A
SektorerHealth Care
VDAndreas Bergsten
Ordförande Håkan Blomdahl
Noteringsdatum1997-01-15
Hemsidahttp://www.mertiva.se/

Kalender & rapporter

2017-08-28Delårsrapport 2017-Q2

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Avanza Pension8,50%8,50%
Staffan Malmer3,10%3,10%
Nordnet Pensionsförsäkring AB2,90%2,90%
Capital Cube36,00%36,00%
Bertil Lindqvist13,30%13,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK618
Antal aktier TSEK18 672
30 dagar antal i snitt5 607
30 dagar omsatt i snitt TSEK185
Högsta 12 mån35,80
Lägsta 12 mån16,00
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-12-14

Nyckeltal

P/E760,92
P/S0,00
P/B (kurs/eget kapital)5,74
Omsättning per aktie SEK0,00
EPS (vinst per aktie) SEK0,04
Eget kapital/aktie SEK5,76
ROE %0,00
Soliditet %7,14
Rörelsemarginal %-502 000,00

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK0
Rörelseresultat TSEK-502
Resultat efter finansnetto TSEK1 316
Årets resultat TSEK814
Eget kapital107 628
Anläggningstillgångar TSEK0
Kassa och bank TSEK6 717
Omsättningstillgångar TSEK15 077
Långfristiga skulder TSEK0
Kortfristiga skulder TSEK126

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-1,19%-2,65%81,87%37,34%6,77%92,44%145,19%448,00%
33,5034,0018,2024,1031,0017,2013,506,04