Ortivus

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
1,25%0,04 SEK3,23200 585

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Ortivus erbjuder lösningar inom wireless, IT och medicinteknik. Bolaget är baserat i Danderyd. Bolaget har verksamhet i Sverige, USA, Kanada och Storbritannien. En stor del ambulansföretag och sjukhus använder Ortivus produkter.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Lars Höst2017-06-22+49
Lars Höst2017-06-22+656
Peter Edwall2017-06-15+3131709
Staffan Eriksson2017-06-13+35901
Lars Höst2017-06-05+10000
Lars Höst2017-06-05+10000
Lars Höst2017-05-02+20000
STAFFAN ERIKSSON2017-02-14+10000
STAFFAN ERIKSSON2017-02-13+20000
Edwall, Peter2016-06-10+75000
Edwall, Peter2016-06-07+75000
Edwall, Peter2016-06-07-75000
Elm, Jeanette2015-02-18-1000
EDWALL, PETER2015-02-18+50000

Kort om bolaget

TickerORTI B
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerHealth Care
VDStaffan Eriksson
OrdförandeErik Hedlund
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttp://www.ortivus.com/

Kalender & rapporter

2017-07-14Delårsrapport 2017-Q2
2017-10-30Delårsrapport 2017-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Ponderus Invest29,80%20,10%
Bonit Invest Sa2,30%11,40%
Nordnet Pension4,80%5,60%
Rune Pettersson7,40%5,00%
Avanza Pension3,80%3,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK63
Antal aktier TSEK106 815
30 dagar antal i snitt62 143
30 dagar omsatt i snitt TSEK201
Högsta 12 mån6,14
Lägsta 12 mån1,46
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-05-07

Nyckeltal

P/E-9,47
P/S0,90
P/B (kurs/eget kapital)12,84
Omsättning per aktie SEK3,78
EPS (vinst per aktie) SEK-0,34
Eget kapital/aktie SEK0,27
ROE %0,00
Soliditet %0,30
Rörelsemarginal %-0,07

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK74 279
Rörelseresultat TSEK-5 112
Resultat efter finansnetto TSEK-7 079
Årets resultat TSEK-7 079
Eget kapital5 222
Anläggningstillgångar TSEK11 899
Kassa och bank TSEK2 038
Omsättningstillgångar TSEK17 522
Långfristiga skulder TSEK5 626
Kortfristiga skulder TSEK36 399

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
5,21%-15,45%-19,32%64,19%67,12%65,35%-13,34%26,47%
3,073,824,001,971,931,953,732,55