Ortivus

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
-0,94%-0,03 SEK3,15164 075

Kursgraf

Bolagsbeskrivning

Ortivus utvecklar mobila lösningar för sjukvården. Tjänsterna innefattar övervaknings- och kommunikationslösningar som används inom sjukhusens beslutsstödssystem. Idag går lösningarna under varumärkena MobiMed Smart och Coronet, tjänster som behandlar dokumentation och övervakning. Störst verksamhet innehas inom Norden, samt Europa och USA. Utöver kärnverksamheten erbjuder bolaget utbildningar. Ortivus etablerades 1985 och har sitt huvudkontor i Danderyd.

Forum - Senaste inlägg

Insiderlista

PersonDatumTransaktion
Peter Edwall2017-06-26+15177
Peter Edwall2017-06-26+205477
Lars Höst2017-06-22+49
Lars Höst2017-06-22+656
Peter Edwall2017-06-15+3131709
Staffan Eriksson2017-06-13+35901
Lars Höst2017-06-05+10000
Lars Höst2017-06-05+10000
Lars Höst2017-05-02+20000
STAFFAN ERIKSSON2017-02-14+10000
STAFFAN ERIKSSON2017-02-13+20000
Edwall, Peter2016-06-10+75000
Edwall, Peter2016-06-07+75000
Edwall, Peter2016-06-07-75000
Elm, Jeanette2015-02-18-1000
EDWALL, PETER2015-02-18+50000

Kort om bolaget

TickerORTI B
ListaSmall Cap Stockholm
SektorerHealth Care
VDStaffan Eriksson
OrdförandeErik Hedlund
Noteringsdatum1998-10-06
Hemsidahttp://www.ortivus.com/

Kalender & rapporter

2017-08-22Delårsrapport 2017-Q2
2017-11-21Delårsrapport 2017-Q3

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
Ponderus Invest29,80%20,10%
Bonit Invest Sa2,30%11,40%
Nordnet Pension4,80%5,60%
Rune Pettersson7,40%5,00%
Avanza Pension3,80%3,30%

Om aktien

Börsvärde MSEK93
Antal aktier TSEK31 145
30 dagar antal i snitt52 161
30 dagar omsatt i snitt TSEK164
Högsta 12 mån6,14
Lägsta 12 mån1,52
Direktavkastning %0,00
Utdelning SEK0,00 (årlig)
Handlas utan utdelning2009-05-07

Nyckeltal

P/E-9,24
P/S0,88
P/B (kurs/eget kapital)12,52
Omsättning per aktie SEK2,52
EPS (vinst per aktie) SEK-0,34
Eget kapital/aktie SEK0,18
ROE %0,00
Soliditet %0,30
Rörelsemarginal %-0,07

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK74 279
Rörelseresultat TSEK-5 112
Resultat efter finansnetto TSEK-7 079
Årets resultat TSEK-7 079
Eget kapital5 222
Anläggningstillgångar TSEK11 899
Kassa och bank TSEK2 038
Omsättningstillgångar TSEK17 522
Långfristiga skulder TSEK5 626
Kortfristiga skulder TSEK36 399

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
-4,83%-7,62%6,38%-4,73%62,99%74,85%-21,32%1,41%
3,313,412,963,311,931,804,003,11