Styrelse

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Sandvik

Idag %Idag SEKSenastOmsatt
1,64%2,10 SEK130,10636 218 861

Bolagsbeskrivning Visa hela bolagsbeskrivning

Sandvik är en global högteknologisk verkstadskoncern och tillverkare av hårdmetallprodukter. Sandvik finns representerat i 130 länder och har en världsledande position i utvalda nischer. Europa utgör en dryg tredjedel av verksamheten, och är företagets största marknad. Machining Solutions är det största affärsområdet och svarar för en dryg tredjedel av omsättningen. 

Företaget grundades 1862 av Göran Fredrik Göransson, som var först i världen med att använda Bessemermetoden vid stålframställning i industriell skala.

Se hela bolagspresentationen

Insiderlista Visa all insiderhandel

PersonDatumTransaktion
PETRA EINARSSON2017-03-21+15840
PETRA EINARSSON2017-03-21+2547
PETRA EINARSSON2017-03-21+3286
PETRA EINARSSON2017-03-21-21673
JOHAN KERSTELL2017-03-09-12960
JOHAN KERSTELL2017-03-09+12960
Westerberg, Lars2016-06-17+8750
Gustavsson, Jonas2016-06-10+6661
Gustavsson, Jonas2016-06-10+1217
Kerstell, Johan Henrik2016-06-07+2313
Thunman Widholm, Åsa2016-06-07+3651
Westin, Fredrik2016-06-07+3338
ENGSTRÖM, LARS2016-06-07+6086
Malmgren, Johan2016-06-07+2130
Rosengren, Björn2016-06-07+15214
Alm, Jessica2016-06-07+1217
JOHNSON, PATRIK2016-06-07+2494
Burman, Andreas2016-06-07+2155
Eliasson, Tomas2016-06-07+5720
Einarsson, Petra2016-06-07+5161

Kort om bolaget

TickerSAND
ListaLarge Cap Stockholm
SektorerIndustrials / Industrial Goods & Services
VDBjörn Rosengren
OrdförandeJohan Molin
Noteringsdatum2000-05-11
Hemsidahttp://www.sandvik.com/

Strategi & Mål Strategi & Mål

Med över 150 års bolagshistorik, har Sandvik utvecklat en framstående marknadsposition, som utgör en stabil grund för fortsatt stark positionering. Företagets vision grundar sig i att vara marknadsledande och således sätta branschstandarden, en standard som andra aktörer i branschen får följa. För att närma sig denna vision, antas medarbetare och kundrelationer vara precis lika viktiga som teknologiska framsteg och expertis.

Se hela Strategi & Mål

Kalender & rapporter

2017-04-24Delårsrapport 2017-Q1
2017-04-27Bolagsstämma 2016
2017-07-17Delårsrapport 2017-Q2
2017-10-24Delårsrapport 2017-Q3
2017-11-21Extra bolagsstämma 2017

Största ägare

ÄgareKapitalRöster
AB Industrivärden11,80%11,80%
Alecta Pensionsförsäkring5,90%5,90%
Handelsbanken’s Pension Foundation3,30%3,30%
AMF Försäkring & Fonder2,80%2,80%
Swedbank Robur Fonder2,80%2,80%

Om aktien

Börsvärde MSEK163 070
Antal aktier TSEK1 254 386
30 dagar antal i snitt4 946 469
30 dagar omsatt i snitt TSEK636 219
Högsta 12 mån133,20
Lägsta 12 mån77,85
Direktavkastning %2,11
Utdelning SEK5,13 ()
Handlas utan utdelning2005-05-04

Nyckeltal

P/E29,63
P/S2,00
P/B (kurs/eget kapital)4,15
Omsättning per aktie SEK65,01
EPS (vinst per aktie) SEK4,39
Eget kapital/aktie SEK31,32
ROE %0,00
Soliditet %0,79
Rörelsemarginal %0,14

Resultat- & Balansräkning (senaste år)

Omsättning TSEK81 553 000
Rörelseresultat TSEK11 018 000
Resultat efter finansnetto TSEK9 366 000
Årets resultat TSEK5 468 000
Eget kapital39 290 000
Anläggningstillgångar TSEK26 709 000
Kassa och bank TSEK8 818 000
Omsättningstillgångar TSEK49 515 000
Långfristiga skulder TSEK38 054 000
Kortfristiga skulder TSEK26 156 000

Historik

1 vecka1 månad3 mån6 måni år1 år3 år5 år
0,08%5,94%13,33%40,65%15,44%57,03%44,08%38,18%
130,00122,80114,8092,50112,7082,8590,3094,15